Historia kazimierskich Żydów sięga XIV wieku i dramatycznie zakończyła się w czasie II Wojny Światowej. Jednak w Krakowie pozostało mnóstwo miejsc związanych z ich aktywnością, życiem i zagładą.
Co zobaczymy?
Ulicę Szeroką - centrum życia religijnego i administracyjnego „Oppidum Judaeorum”. Zachowane do dzisiaj synagogi, najstarszy cmentarz żydowski ale również inne obiekty, z których każdy ortodoksyjny Żyd był zobowiązany korzystać by sprostać skomplikowanym i wymagającym regułom judaizmu. Aby respektować te wszystkie reguły dzielnica żydowska musiała posiadać specjalne instytucje a ich ślady zobaczymy na Kazimierzu na każdym kroku.
Dalej przejdziemy do Dzielnicy Podgórze, to w zasadzie kilka ulic dawnego getta. Centrum tej dzielnicy stanowił Plac Bohaterów Getta - miejsce tragiczne, z którego ruszały transporty do obozów zagłady. Tuż obok znajduje się fabryka Oskara Schindlera, który widząc otaczającą rzeczywistość nie pozostał obojętnym. I to tam właśnie ma swe początki owa słynna „Lista Schindlera”.
Obecnie w dawnej fabryce mieści się multimedialne muzeum pokazujące codzienne życie Krakowian w czasie okupacji hitlerowskiej.
Czas trwania: ok 2 godz.